Cégvezetőként rengeteg munka és felelősség hárul az emberre, így az a legbölcsebb hozzáállás, ha bizonyos feladatokat ahelyett, hogy egyedül kellene valahogy megoldani, kiadja a megfelelő pozícióban lévő munkatársnak. Persze nagyon nehéz egy-egy komolyabb folyamatot átadni, amivel extra nagy felelősség jár, viszont e tulajdonság nélkül nagyon nehéz egy munkahelyet irányítani.
A folyton változó munkakörülmények miatt például nem árt bizonyos időközönként kockázatértékelési vizsgálatok alá vetni a munkakörnyezetet. Ezt a feladatot, ha nincs elég illetve megfelelő szakértelmű belső munkaerő, érdemes egy profi külsős cégre bízni, például az Active Safety csapatára. A változások sokfélék lehetnek és néha nem egészen egyértelmű, hogy ilyen jellegű változások is nagyban befolyásolják a munkafolyamatokat, amiknek pontatlan ismerete és felmérése nélkül komoly balesetek is előfordulhatnak.
- új munkaeszközzel kezd el dolgozni legalább egy munkatárs: egy apró eszközbeli változás is elég ahhoz, hogy a korábbi megszokott gyakorlatok felülíródjanak az új eszköz által. Meg kell vizsgálni, hogy milyen tulajdonságokkal, különbségekkel rendelkezik az új eszköz és az alapján kockázatértékelést kell készíteni. Ez lehet egy új irodai szék is vagy egy új bobcat az építkezésen.
- új technológiát vagy munkafolyamatot vezet be a cég akár csak egy munkaállomáson: ha egy folyamatot megváltoztatunk, akkor az új modellt eleve alaposan meg kell ismerni előre, sőt tesztelni is kell az új tudás elsajátításának megfelelő mértékét is a váltás előtt, ugyanis a megfelelő átállás hiánya is okozhat munkahelyi baleseteket.
- a vállalkozás elköltözik egy teljesen új telephelyre, irodába: az új hely ismerete, tűzvédelmi rendjének és egyéb, hasonló fontos szabályok ismertetése mellett érdemes előre felméretni a helyszínt, hogy az új hely adta körülményekre maximálisan fel tudjon készülni munkáltató és munkavállaló is egyaránt.