Azt gondolom nem nagyon létezik olyan ember, aki már dolgozott valahol, vagy cége, vállalkozása van, és nem ismerős számára a tűzvédelem szó. A munkavállalónak és a munkáltatónak is egyaránt feladata van ugyanis ezzel a témakörrel, hiszen számtalan törvény írja elő mindkét fél részére a kötelezettségeket. De valójában fontos területről beszélünk, vagy egy államilag megszabott, kötelező feladatról, ami lehetőséget ad az ellenőrzésekre vagy épp a büntetési tételek növelésére?
Biztosan van számtalan olyan ember, vállalkozó vagy alkalmazott, aki a második állításra voksolna, azonban kicsit jobban belegondolva, ez addig lenne így csak, még saját bőrén nem érzi, hogy egy nem várt esemény, tűzeset alkalmával mennyire sokat jelent, hogy őt magát is, és az egész céges működést felkészítették arra, hogy ha ilyen helyzet állna elő, kinek, mi a feladata, pontosan hova kell menni, ki miért, vagy kikért felel, hol találnak tűzoltó készülékeket, vagy épp a teljeskörű kiépített tűzoltó rendszer miben és mennyire van segítségükre.
Könnyű ugyanis a jól működő mindennapokban úgy látni, hogy nincsen igazán sok értelme sem a tűzvédelem által felállított feladatok elvégzésének, sem a tűzvédelmi oktatásnak, csak amikor valamilyen baj következik be, akkor megmutatkozik a valódi különbség egy sablonok mentén készült, valódi védelmet nem igazán nyújtó, és egy teljesen jól átgondolt, egyedileg a működésre szabott és egyéni feladatokkal ellátott tűzvédelemi rendszer között.
Lehet, hogy kívülről teljesen egyszerűnek tűnik a feladat, és mindenki úgy gondolja, hogy tudja mit tenne, hogy ha a szomszéd iroda helyiségben tűz ütne ki, de bizony komoly szakértelmet és munkát igényel, hogy pánikhelyzetben kellő segítséggel és tapasztalattal, hozzáállással rendelkezzenek a dolgozók és a rendszer egyaránt, hogy ne követeljen egy nagyobb probléma sem emberéletet vagy ne okozzon senki számára a tűz sérülést. Meglepődne sok ember, ha csak egy két helyiséges irodának a tűzvédelmi tervét kellene jól átgondoltan összeraknia úgy, hogy az akár emberi életeket kell, hogy mentsen. Azt gondolom már többé nem gondolnák egyszerű feladatnak, és nem a törvényi előírások miatt. Áldozzunk tehát rá, időt, energiát, hogy valódi védelemmel élhessük nyugodtan a mindennapjainkat.